czwartek, 17 marca 2016

Chleb półrazowy na drożdżach


Ostatnio bardzo rzadko kupuję w sklepie chleb. Powód jest jeden: muszę nieźle się naszukać, żeby trafić dobry. Zaczęłam piec sama. Na razie eksperymentuję z pieczywem drożdżowym. Wiadomo, że to nie to samo, co chleb na zakwasie, ale jest mój własny, domowy. Mogę dodać do środka co tylko zapragnę i cieszyć się ciepłymi kromkami, na których rozpływa się masło. 
Chleb, który dziś proponuję jest szybki i prosty w przygotowaniu. W dniu pieczenia ma bardzo chrupiącą skórkę, która potem mięknie. Chlebek długo zachowuje świeżość.

Składniki (na formę ok. 35x10cm):

-300g mąki pszennej razowej
-300g mąki pszennej do wypieku chleba
-2 łyżeczki soli
-25g masła
-150mlciepłego mleka
-300ml ciepłej wody
-7g suchych drożdży
-50g pestek słonecznika
-50g pestek dyni
-2 łyżki płatków owsianych

Ponadto:
-jajko 
-2 łyżki mleka
-płatki, pestki dyni i słonecznika do posypania

Masło roztapiamy, mieszamy z mlekiem i wodą. Mąki mieszamy z drożdżami, solą, ziarnami i płatkami. Dodajemy masło z mlekiem i wodą i porządnie wyrabiamy (można to zrobić za pomocą miksera). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1,5h. Po tym czasie ciasto krótko zagniatamy i przekładamy do formy wysmarowanej masłem. Ponownie przykrywamy i odstawiamy na ok. 45 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie, wierzch smarujemy jajkiem rozkłóconym z mlekiem i posypujemy ziarnami. Pieczemy w temperaturze 220 stopni przez 35-40 minut.


Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz