środa, 9 sierpnia 2017

Potrójnie brzoskwiniowa jogurtowa pianka


Idealna na upalne dni lekka jogurtowa pianka pełna brzoskwiń. Jest delikatna, lekko słodka, lekko kwaskowata, po prostu pyszna. Ciasto nie jest wielce kaloryczne, gdyż zrobione jest na bazie jogurtu i owoców, a można je "odchudzić" jeszcze bardziej, pomijając herbatniki a zamiast cukru pudru użyć dowolnego słodzika.

Składniki (na formę 25x25cm):

Na dolną warstwę:

-400g jogurtu greckiego
-ok. 700g brzoskwiń
-25g żelatyny
-100ml gorącej wody
-2 łyżki cukru pudru
-herbatniki (u mnie 14 sztuk)

Na warstwę środkową:

-700g jogurtu greckiego
-25g żelatyny
-200ml mleka
-4 łyżki cukru pudru
-2 brzoskwinie
-100ml gorącej wody

Na warstwę górną:

-300g brzoskwiń
-1,5 łyżeczki żelatyny
-3 łyżki soku z cytryny
-50ml gorącej wody

Przygotowujemy warstwę spodnią. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie. Odstawiamy. Brzoskwinie obieramy ze skórki, usuwamy pestki i blendujemy na gładki mus. W oddzielnym naczyniu ubijamy jogurt z cukrem pudrem. Dodajemy żelatynę. Miksujemy. Powstałą masą smarujemy herbatniki (z jednej strony) i wylepiamy nimi dno formy. Wstawiamy na krótką chwilę do lodówki. Do masy dodajemy mus brzoskwiniowy i ponownie miksujemy. Wylewamy na herbatniki i odstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia. 

Przygotowujemy drugą warstwę. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie. Odstawiamy. Brzoskwinie obieramy, usuwamy pestki i kroimy na mniejsze kawałki. Jogurt ubijamy wraz z mlekiem i cukrem pudrem aż się lekko spieni. Cały czas miksując, cienkim strumieniem dodajemy rozpuszczoną żelatynę. Kawałki brzoskwiń układamy na pierwszej warstwie. Delikatnie zalewamy powstałą masą. Odstawiamy do lodówki do stężenia.

Brzoskwinie obieramy, usuwamy pestki i blendujemy na gładką papkę. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i wraz z sokiem z cytryny dodajemy do brzoskwiń. Miksujemy. Wylewamy na wierzch ciasta. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin a najlepiej, na całą noc.


Smacznego!

2 komentarze: