wtorek, 5 maja 2015

Bajgle ze szpinakiem


Mięciutkie, pulchne i bardzo aromatyczne. Doskonałe same w sobie, ale świetne też w kanapkach. Trochę jest z nimi pracy, ale warto. Problem w tym, że mi zawsze wychodzą krzywolągi :(

   
Składniki na 10 sztuk (lub 8 dużych):

-500g mąki pszennej
-1 łyżka cukru
-1 łyżeczka oleju/oliwy
-7g suchych drożdży
-300ml ciepłego mleka
-1 szklanka poszatkowanego drobno (lub zblendowanego) świeżego szpinaku
-1 łyżeczka soli

Dodatkowo:

-1 łyżka cukru
-2,5 litra wody
-1 żółtko
-1 łyżka mleka
-nasiona czarnuszki do posypania

Szklankę mąki łączymy z łyżką cukru, łyżeczką soli i drożdżami. Dodajemy ciepłe mleko, mieszamy. Do masy wrzucamy posiekany szpinak i ponownie mieszamy. Stopniowo dodajemy resztę mąki i wyrabiamy ciasto ręcznie lub za pomocą miksera (ok. 5 minut). Masa jest dość kleista, ale jeśli będzie kleić się zbyt mocno, można podsypać odrobinę mąki. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, aby podwoiło objętość (ok. 1,5 godziny).

Po tym czasie, ciasto krótko wyrabiamy. Dzielimy na 8-10 części, formujemy kulki, lekko spłaszczamy i w każdej robimy palcem otwór. Gotowe krążki układamy na blaszce wysypanej mąką, przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia (na około 40 minut). Przed upłynięciem tego czasu, w garnku zagotowujemy wodę z cukrem. Ciasto wrzucamy na wrzątek i gotujemy ok 2 minuty z każdej strony. Wyjmujemy z wody, odsączamy.

Bajgle układamy na blaszce wyłożonej papierem. Smarujemy jajkiem rozmąconym z łyżką mleka i posypujemy czarnuszką. Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200-220 stopni. Pieczemy około 15 minut.

  Smacznego!

2 komentarze: