środa, 20 grudnia 2017

Seromakowiec (makosernik) na korzennym spodzie


Boże Narodzenie bez makowca? Albo bez sernika? To chyba niemożliwe! Przynajmniej ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji. A co by było gdyby połączyć te dwa wypieki i dołożyć do tego korzenny spód? Jedno z najpyszniejszych świątecznych ciast!


Składniki (forma o średnicy 22cm):

Na korzenny spód:

-200g ciastek korzennych, pierników (bez lukru i nadzienia)
-70 g masła
-1 łyżeczka przyprawy do piernika

Na masę makową:

-200g suchego  maku (może być już zmielony)
-1/2 szklanki cukru
-1/3 szklanki miodu
-70g rodzynków
-70g migdałów
-2 jajka
-2 łyżki skórki
-1 łyżka bułki tartej

Na masę serową (wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej):

-700g półtłustego twarogu zmielonego dwukrotnie (może być gotowy z wiaderka)
-1/2 szklanki cukru
-100g serka mascarpone
-3 jajka
-2 łyżki budyniu śmietankowego

Przygotowujemy spód. Ciastka rozdrabniamy, najlepiej zrobić to w blenderze. Dodajemy rozpuszczone masło oraz przyprawę korzenną i dokładnie mieszamy, do uzyskania konsystencji mokrego piasku. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy masę ciasteczkową, wyrównujemy i dociskamy. Odstawiamy do lodówki.

Mak zalewamy wrzątkiem (do przykrycia), odstawiamy do wsiąknięcia. Następnie, na bardzo drobnym sicie lub gazie odciskamy nadmiar wody, a mak mielimy dwa razy. Można użyć maku już zmielonego, wtedy wystarczy zalać wodą. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy mak, rodzynki, skórkę pomarańczową, posiekane migdały, miód oraz bułkę tartą. Mieszamy. Białka ubijamy na sztywno. Delikatnie, ale dokładnie mieszamy z masą makową. Wykładamy na przygotowany spód i odstawiamy do lodówki.

Przygotowujemy masę serową. Białka oddzielamy od żółtek. Twaróg miksujemy z żółtkami, serkiem mascarpone, cukrem oraz budyniem. Białka ubijamy na sztywną pianę, delikatnie mieszamy z masą serową. Wykładamy na wcześniej przygotowane warstwy. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i pieczemy około 60 minut. Jeśli ciasto zacznie się zbytnio przypiekać od góry, przykrywamy papierem do pieczenia. Wyjmujemy z formy po całkowitym wystygnięciu. Dekorujemy cukrem pudrem, lukrem lub czekoladą. Ja użyłam resztki serka mascarpone (150g) wymieszanego z cukrem pudrem (3 łyżeczki) i przyprawą do piernika (1/2 łyżeczki).


Smacznego!




3 komentarze: